SASTOJCI:
Za kremastiji sir preporučuje se punomasno mlijeko, oko 1,5 litara (otprilike 6 1/3 šalica). Također, dodajte 2 žlice jabučnog octa, 50 grama (oko 3,5 žlice) otopljenog maslaca plus 1 žlicu ako koristite provansalsko bilje. Na kraju dodajte soli po svom ukusu.

Prvo uzmite prilično veliki lonac i ulijte 1,5 litara mlijeka. Stavite lonac na srednju vatru kako bi se mlijeko zagrijalo. S vremena na vrijeme promiješajte da ne zagori. Imajte na umu da je kuhanje mlijeka neprikladno; radije ga zagrijte do vrlo vrućeg i parnog — na rubu vrenja.

To će trajati oko 5-6 minuta za većinu štednjaka, ali može varirati ovisno o snazi ​​vašeg štednjaka. Za dodavanje octa u mlijeko, maknite ga s vatre. Mlijeko neprestano miješajte uz dodavanje 2 žlice jabučnog octa.

Onog trenutka kad ocat udari u vruće mlijeko, vidjet ćete da se događa: mjesto gdje je nekoć bilo samo cijelo sada je podijeljeno na dva dijela, bjelanjke se skrućuju u gruš, a sirutka se otkriva kao tekućina. Miješajte još jednu minutu dok se to događa kako biste osigurali ravnomjernu raspodjelu octa i završetak procesa zgrušavanja.

Međutim, ako preferirate mekši, maziviji sir, jednostavno preskočite ovo i bacite se. Uživajte u plodovima svog rada – vaš domaći sir je spreman za konzumaciju! Narežite ga, namažite ili izmrvite na svoja omiljena jela.

Ima nevjerojatnu svestranost i može se dodati u mnoge recepte ili jednostavno jesti sama takva kakva jest, možda prelivena nekim začinskim biljem ili laganom kapljicom maslinovog ulja. Za dodatnu aromu i teksturu sira, prebacite ga u zdjelu za miješanje i dodajte malo otopljenog maslaca. Ovo će sir učiniti vrlo vlažnim i glatkim. Pazite da je maslac dobro isprepleten sa skutom.

Po želji posolite. U ovom trenutku možete dodati i provansalsko bilje ili druge začine. Mirisno bilje dat će siru vrlo lijepe note i biti dobar uz košaricu kruha ili čak kao dodatak salatama.

Ako želite čvršću strukturu sira, skutu možete utisnuti u kalup ili manju posudu, pokriti krpom i pritisnuti utegom. Sir treba ostaviti da odstoji na sobnoj temperaturi najmanje 30 minuta; to će uzrokovati da se lagano stvrdne.

Međutim, ako više volite mekši, maziviji sir, onda možete preskočiti ovaj korak i jednostavno se baciti na njega. Prepustite se plodovima svoga rada; Vaš ručno rađeni sir sada je spreman za grickanje, preljev ili kuhanje.

Sir ima izuzetnu svestranost. Može se koristiti u mnoštvu jela ili jesti takav kakav jest; možda samo s malo začinskog bilja na vrhu ili laganom kapljicom maslinovog ulja.

izvor: federalne.com